Japonya İşçi Kabul Edilmeyecek Ülkeler Listesinden Türkiye’yi Çıkardı

Japonya’nın yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden Türkiye’yi çıkarması memnuniyet yarattı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ‘Bu adımın tarihi ve köklü bağlara sahip olduğumuz Japonya ile aramızdaki dostane ilişkilerin ruhuna uygun olduğunu düşünüyoruz.’ denildi.

Türkiye, Japonya’da yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarılmasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Japonya’da 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarılmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu adımın tarihi ve köklü bağlara sahip olduğumuz Japonya ile aramızdaki dostane ilişkilerin ruhuna uygun olduğunu düşünüyoruz.” ifadesi kullanıldı.

OCAK’TA YAYIMLANAN LİSTEDE TÜRKİYE DE YER ALMIŞTI

Japonya yönetiminin Ocak’ta yayımladığı, yabancı işçi alınmayacak ülkelerin listelendiği taslak bildiride Türkiye de yer almıştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yaklaşık 350 bin yabancı işçi almaya hazırlanan ülkede atılan bu adımın “hayal kırıklığına yol açtığı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir