Yunanistan Başbakanı Çipras’ın Türk Jetleri Tarafından Taciz Edildiği İddiaları Yalanlandı

Yunanistan Başbakanı Çipras, kendisini taşıyan askeri helikopterin Türk jetleri tarafından taciz edildiğini iddia etmişti. Türk güvenlik kaynakları ise Çipras’ın taciz iddialarını yalanlayarak, ‘Türk jetleri mutat görevini yapmıştır.’ ifadesini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türk jetleri tarafından taciz edildiği iddialarına yalanlama geldi. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, “Yunan Başbakanı Çipras ve bazı yabancı basın organları tarafından iddia edildiği gibi, Yunanistan Başbakanının bugünkü faaliyetinde, Türk savaş uçaklarının herhangi bir taciz girişimi olmadığı, uçaklarımızın mutat görevlerini icra ettiği öğrenilmiştir” denildi.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinin Bağımsızlık Günü kutlamaları için ziyaret ettiği Türkiye kıyıları karşısındaki Eşek (Agathonisi) Adası’nda yaptığı açıklamada, kendisini taşıyan askeri helikopterin Türk jetleri tarafından taciz edildiğini öne sürmüştü.

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’IN TEZLERİ NELER?

Ege Denizi’ndeki Yunan adalarının statüsü, Türk-Yunan anlaşmazlıklarının önemli bir parçasını oluşturuyor.

Türkiye, kendi kıyılarına yakın adacıkların ve kayalıkların statüsünün belirsiz olduğunu; Yunanistan ise 1947’de İtalya ile imzaladığı anlaşma uyarınca bu ada, adacık ve kayalıkların kendisine ait olduğunu söylüyor.

Ankara ayrıca Lozan Anlaşması uyarınca Yunan adalarının silahlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Yunanistan ise 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi uyarınca bu adaları silahlandırma hakkı olduğunu iddia ediyor.

Türkçe’de Eşek Adası olarak bilinen Agathonisi Adası da bu adalardan biri. Türkiye, bu ve bu gibi adalara askeri uçak ya da helikopterle gelinmesine karşı çıkıyor.

Bu nedenle Yunan bakanlar söz konusu adalara askeri helikopterler ya da uçaklarla gittiklerinde zaman zaman Türk jetleri de havalanıyor.

Yunanistan Başbakanı Çipras 2016 yılında Yunan Hava Kuvvetlerine ait uçakla Rodos’ta yakıt ikmali yaptıktan sonra Türkiye üzerinden İran’a gitmek istemiş, Türkiye bunun mümkün olduğunu Atina’ya bildirmişti.

Atina’ya verilen cevapta, Çipras’ın askeri bir uçak ile yolculuk yapması nedeniyle, “askeri arındırılmış bölge” olarak değerlendirilen Rodos’ta ikmal yaptıktan sonra Türkiye üzerinden uçmasının mümkün olmayacağı vurgulanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir